Friday, July 1, 2016

ალექსადრე ჭავჭავაძის ,,გოგჩა"



გაკვეთილის მთავარი თემა
ალექსანდრე ჭავჭავაძის ,,გოგჩა“
სწავლების საფეხური
საშუალო . მე-11 კლასი.
მოსწავლეთა პროფილი
11 მოსწავლე
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
მოსწავლეები შეძლებენ  გააკეთონ  რომანტიკოსი პოეტის ალექსანდრე ჭავჭავაძის  ლექსის  ,,გოგჩა“ იდეურ-მხატვრული ანალიზი
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ:
XI.7. მოსწავლე მსჯელობს მხატვრულ ტექსტში შინაარსის გადმოცემის სხვადასხვა ენობრივ და მხატვრულ საშუალებაზე.  აანალიზებს მხატვრული შინაარსის მქონე ფრაზებს,რომლებიც ენობრივად გაუგებარია და ,, გაშინაარსება“ ხდება.
XI.9. მოსწავლე მსჯელობს ავტორის  პოზიციისა და იმის შესახებ, როგორ გამოიხატება ეს პოზიცია ნაწარმოებში.
XI.10.მოსწავლე  წერს ესეს, რომელშიც პირად და ლიტერატურულ გამოცდილებაზე დაყრდნობით,  მსჯელობს მოცემული თემის შესახებ

წინასწარი ცოდნა
მოსწავლეებმა იციან რომანტიზმის წარმოშობისა და რომანტიკოსთა თაობის შესახებ, ნასწავლი აქვთ ალექსანდრე ჭავჭავაძის ბიოგრაფია.
შეფასების საგანი და პროცედურები
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
სახელმძღვანელოები,კომპიუტერი, პროექტორი, მეხსიერების ბარათი,დაფა, ცარცი, რვეულები, საწერ-კალამი, სლაიდი.
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი

A ფაზა(გამოწვევა) 14 წთ)

მასწავლებელი გაკვეთილს იწყებს გონებრივი იერიშით.,,რა არის დამახასიათებელი რომანტიკოსებისათვის?“მასწავლებელი მოსწავლეებთან ერთად ავსებს შესაბამის სქემას.    (4წთ)
  • მასწავლებელი დაფაზე წერს ფრაზას: ,,ყველაფერი რაც არსებობს წარმავალია“. იგი ხმამაღალი ფიქრის მეთოდით აკეთებს მოდელირებას და მსჯელობს აღნიშნული ფრაზის შესახებ, შემდეგ თხოვს მოსწავლეებს დაწერონ 5 წუთიანი ესე. მოსწავლეები აკეთებენ პრეზენტაციას    10წთ

B ფაზა(შინაარსის რეალიზება)
მასწავლებელი კლასს ყოფს სამ  ნაწილად და თითოეულ ჯგუფს სთავაზობს ლექსის გარკვეულ ნაწილს, რათა ჯგუფში წაიკითხონ და თითოეულ სტრიქონს გაუკეთონ კომენტირება(წერილობით),გახაზონ გაუგებარი სიტყვები, გამოკვეთონ მხატვრული ხერხები.  15წთ
  • აკეთებენ პრეზენტაციას თითოეული ჯგუფიდან თანმიმდევრობით . მასწავლებელი დროდადრო ერთვება და კითხვა-პასუხის რეჟიმში და ხსნის გაუგებარ სიტყვებსა და ფრაზებს. ყურადღებას ამახვილებენ მხატვრულ ხერხებზე.     8წთ

  • მასწავლებელი კლასს უჩვენებს სლაიდს და მოსწავლეებისთვის ნათელი ხდება, თუ როგორია გოგჩის ტბა, მისი შემოგარენი და საიდან მოდის პოეტის რომანტიკული განცდა.   3წთ

C ფაზა(გამთლიანება)
  • მასწავლებელი აკეთებს დებრიფინგს ანუ მოსწავლეებთან ერთად აჯამებს გაკვეთილს. იგი მოსწავლეებს თხოვს ისაუბრონ გამოყენებულ აქტივობებზე და აღნიშნონ განსაკუთრებით რომელი აქტივობა მოეწონათ   3წთ
  • საშინაო დავალება. მასწავლებელი მოსწავლეებს თხოვს სახლში დაწერონ მთლიანი ტექსტის მხატვრული ანალიზი ანუ მხატვრული ესე.  2წთ
  • მოსწავლეები შეფასდებიან შეფასების რუბრიკაში მოცემული (აქტივობებიდან გამომდინარე) შეფასების კრიტერიუმების მიხედვით.

1 comment:

  1. I got the new the king casino no deposit bonus【Malaysia】
    【 William】pinterest in 바카라사이트 2021, communitykhabar the king casino titanium flat iron no 1xbet korean deposit goyangfc.com bonus,【WG98.vip】⚡,taylorlancer,taylorlancer,golfking.

    ReplyDelete